28 maja 2013

Style i współczesne trendy fotografii kulinarnej

Style i współczesne trendy fotografii kulinarnej, food photography style, trends, fotografia kulinarna, trendy w fotografii kulinarnej,

Hej Miśki!
Po ostatnim wstępie do cykul o fotografii kulinarnej chciałam przejść do podstaw np. kompozycji lub wyjaśnień któregoś z parametrów aparatu.
Zmieniłam jednak zdanie ;)
Postanowiłam Was czymś zainspirować, pokazać jakie macie możliwości i jakie efekty możecie uzyskać, choć może jeszcze o tym nie wiecie.
Dziś opiszę style i współczesne trendy fotografii kulinarnej.


W sieci jest mnóstwo zdjęć fotografii wywołujących różne emocje, ocierających się o różne stylistyki, na których panuje różna atmosfera. Nie znalazłam natomiast zgrabnego zestawienia tych wszystkich różnic, dlatego stworzyłam swoją własną listę. Mogłabym ją jeszcze bardziej 'rozdrobnić' i uszczegółowić, ale z doświadczenia wiem, że wolimy czytać krótkie i konkretne poradniki (choć ten wcale do krótkich nie należy) ;)
Jest wiele zdjęć, które ciężko sklasyfikować, dlatego moje zestawienie potraktujcie jako inspirację, a nie sztywny poradnik. Możecie wypracować swój własny styl, który będzie się tylko ocierał o którąś z kategorii, lub łączył ze sobą kilka z nich. Wybór należy do Was, a kreatywność i inwencja twórcza jest jak zawsze mile widziana.

1. FOTOGRAFIA PRODUKTOWA


trendy, style, fotografia kulinarna, fotografia produktowa

Czyli fotografia reklamowa/komercyjna. Nie jest to popularny rodzaj fotografii na blogach, ale w reklamie wręcz przeciwnie.W tego rodzaju fotografii najważniejsze jest pokazanie całego przedmiotu i zawarcie na zdjęciu jak najwięcej informacji o danym produkcie. Jeśli jest to pojedynczy składnik jak na moim zdjęciu (rzodkiewka), warto go przeciąć i pokazać przekrój. Jeśli produktem jest np. sałatka  należy każdy z jej składników możliwie jak najbardziej wyeksponować. Produkt jest najważniejszym i zwykle jedynym elementem zdjęcia, a stylizacje są ostrożne i czyste. Cienie są eliminowane do minimum, a zdjęcia są błyszczące. Nastroju nie da się zwykle zdefiniować, ponieważ jest on niewyczuwalny. Tła zdjęć produktowych są całe białe lub czarne. Czasem występują również powierzchnie refleksyjne, w tym lustrzane. 
Mimo, iż styl ten nie jest popularny na blogach to warto jest zrobić kilka zdjęć przypominających fotografie studyjne, ponieważ można się przy tym wiele nauczyć o świetle odbitym i rozproszonym.

główne cechy:
1. Elementy dominujące: produkt
2. Światło: miękkie i rozproszone, cienie zredukowane do minimum
3. Nastrój zdjęć: brak wyczuwalnego nastoju
4. Stylizacja: czysta i ostrożna
6. Charakterystyka teł: całe białe lub całe czarne + powierzchnie refleksyjne/lustrzane
7. Inne cechy: błyszczące zdjęcia

Co ciekawe, w fotografii reklamowej napotkamy najwięcej trików stylizacyjnych, które często zmieniają potrawy w niejadalne jak na przykład użycie dezodorantu dającego efekt "zmrożenia" lub oleju silnikowego zamiast sosu itd. Natomiast niektóre triki są mniej inwazyjne i mogą się przydać każdemu z Was, ale o nich w innym wpisie :)


2. FOTOGRAFIA DOKUMENTALNA

trendy, style, fotografia kulinarna, fotografia dokumentalna

Fotografia dokumentalna czyli inaczej reporterska to nic innego jak ukazanie kulisów gotowania, stylizowania, a nawet konsumpcji. Zdjęcia najczęściej ukazują historię powstawania potrawy, ale także inne odsłony kulinarnych 'podróży', które mają na celu edukowanie widza. W blogosferze najczęściej spotykanym przykładem fotografii dokumentalnej są relacje z różnego rodzaju warsztatów, a także kulisy powstawania potraw. Bogate zaplecze fotograficzne ukazujące proces przygotowywania dań zachęca czytelnika i pomaga mu zaznajomić się z danym przepisem. Jest to szalenie pomocne przy trudnych i ambitnych potrawach, z którymi odbiorca mógłby mieć problem.
Najbardziej charakterystycznym elementem choć nie zawsze występującym na zdjęciach jest ruch. Aktywność nie zawsze musi przejawiać się w dosłowny sposób np. poprzez widoczną pracę dłoni, ale może także być serią zdjęć ukazującą danie 'przed' i 'po' np. obróbce termicznej, a także zupełnie statyczne zdjęcia pokazujące składniki potrawy.

Bardzo popularny styl w blogosferze, często jako dodatek/uzupełnienie, a czasem główny styl np. na good beer hunting. Polecam również blog Island Menu (dot. też fotografii lifestyle'owej)

główne cechy:
1. Elementy dominujące: historia potrawy/zdarzenia kulinarnego/proces odgrywa główną rolę
2. Światło: niestudyjne, zastane
3. Nastrój zdjęć: styl reporterski, ruch, czas, sceny akcji, serie zdjęć
4. Stylizacja: brak 'przestylizowania'

3. FOTOGRAFIA LIFESTYLE'OWA


trendy, style, fotografia kulinarna, fotografia lifestyle

Fotografia lifestyle'owa jest bardziej spersonalizowaną formą fotografii dokumentalnej. Tu głównym bohaterem jest zdarzenie silnie związane z konkretną osobą. Kontekst kulinarny ukazuje styl życia lub historię danej osoby (nie zawsze autora zdjęć).
Fotografia kulinarna lifestyle'owa  nie jest związana stricte z blogami kulinarnymi. Szybki rozwój serwisów społecznościowych takich jak Instagram spowodował wzrost popularności tego typu zdjęć w sieci.
Informacja o danej osobie oraz klimat zdjęcia ma zdecydowanie większe znaczenie niż ich jakość czy odwzorowanie rzeczywistych kolorów.

Bardzo popularny styl w blogosferze, często jako dodatek/uzupełnienie, a czasem główny styl np. na good beer hunting. Polecam również blog Island Menu (dot. też fotografii dokumentalnej)

główne cechy:
1. Elementy dominujące: styl życia ukazany w kontekście kulinarnym
2. Światło: zastane
3. Nastrój zdjęć: indywidualny
4. Stylizacja: brak 'przestylizowania'

4. FOTOGRAFIA JASNA I PASTELOWA


trendy, style, fotografia kulinarna, bright photography

Jej angielska wersja "bright photography" jest kwintesencją cech charakterystycznych tego stylu. Bright czyli nie tylko jasny, ale również radosny i pozytywny. Taki właśnie wydźwięk mają te zdjęcia.
Charakterystycznymi elementami są wzory i kolory, począwszy od kolorowych dań, a kończąc na wzorzystych, często kwiecistych tłach i dodatkach. Stylizacje bardzo często są w pastelowych kolorach co w połączeniu z miękkim rozproszonym światłem tworzy spokojną, kojącą i wręcz idylliczną atmosferę.

Fotografia ta jest bardzo popularna w środowisku blogowym. Polecam Wam zajrzeć na bloga la tartine gourmande oraz cannell et vanille.

główne cechy:
1. Elementy dominujące: kolory (jasne i często pastelowe) i wzory
2. Światło: miękkie i rozproszone
3. Nastrój zdjęć: radosny, pozytywny, beztroski, idylliczny
4. Stylizacja: delikatna, często bogata w akcesoria

5. FOTOGRAFIA MINIMALISTYCZNA


trendy, style, fotografia kulinarna, fotografia minimalistyczna

Fotografia minimalistyczna jak sama nazwa wskazuje jest prosta  w wyrazie. Najważniejszym i często jedynym elementem kompozycji jest potrawa, choć samo danie nie musi być skromne i nudne, ponieważ minimalizm przejawia się głównie w rekwizytach i stylizacji. Mocne skupienie na potrawie pozwala eksplorować najmniejszy jej detal jak np tekstura i poszczególne składniki. Tło potraw choć jednolite, występuje w przeróżnych kolorach. Piękno jedzenia broni się samo i nie potrzebje dodatkowych elementów.
Dość popularny w blogosferze. Polecam zajrzeć na bloga spoon fork bacon.

główne cechy:
1. Elementy dominujące: potrawa, skupienie na detalach
2. Światło: równowaga między światłem i cieniem
3. Nastrój zdjęć: niekoniecznie wyczuwalny, indywidualny, często nowoczesny
4. Stylizacja: minimalizm w rekwizytach i stylizacji
6. Charakterystyka teł: jednolite


6. FOTOGRAFIA CHIAROSCURO / DARK PHOTOGRAPHY

trendy, style, fotografia kulinarna, dark photography, chiaroscuo


Od dłuższego czasu jeden z bardziej popularnych stylów w fotografii kulinarnej. Nazwa chiaroscuro w języku włoskim oznacza światło (chiaro) i ciemność (scuro) i dawniej określała styl malarstwa (np. Rembrandt i Caravaggio). Jak sama nazwa wskazuje, cechą charakterystyczną jest duży kontrast między światłem, a głębokimi cieniami. Kontrast ten służy do budowania dramaturgii na zdjęciu, która natomiast ma na celu uwypuklenie potrawy. Modelowanie sceny światłem i głębokim cieniem daje autorowi dużą kontrolę nad tym, które partie mają przykuwać uwagę widza. Nastrój zdjęcia jest dość mroczny i tajemniczy. Inscenizacje mogą być dosyć skromne w akcesoria (jak na zdjęciach powyżej), jak również bardzo bogate, wręcz o barokowym charakterze. Naturalne materiały, grube tkaniny, a także stare, antyczne akcesoria to główne dodatki stylizacji.

główne cechy:
1. Elementy dominujące: światło i cień
2. Światło: duży kontrast między światłem i głębokimi cieniami
3. Nastrój zdjęć: mroczny i tajemniczy
4. Stylizacja: naturalne materiały + antyczne akcesoria
6. Charakterystyka teł: ciemne i 'ciężkie'
7. FOTOGRAFIA NASTROJOWA / DARK & MOODY PHOTOGRAPHY


trendy, style, fotografia kulinarna, fotografia nastrojowa

Obecnie chyba najbardziej popularny styl w środowisku blogowym. Można powiedzieć, że jest on pochodną stylu 'dark photography', aczkolwiek nie muszą to być ciemne i mroczne zdjęcia!
Najważniejszym elementem zdjęć jest nastrój, który jest budowany przez dodatki i akcesoria. Stylizacje mogą mieć przeróżny charakter od wiejskiego poprzez barokowy, aż po romantyczny itp. Bardzo częstym zabiegiem jest ukazanie niedoskonałości poprzez tzw "bałagan" na zdjęciu. Bałagan ten może przejawiać się w nieładzie elementów inscenizacji, a także plamach, okruszkach i kawałkach jedzenia na planie. Te wszystkie niedoskonałości stwarzają wrażenie swobody i naturalności, choć wierzcie mi, aby uzyskać taki efekt czasem trzeba spędzić pół dnia nad stylizacją danej sceny kulinarnej. Akcesoria używane do zdjęć mogą mieć przeróżny charakter, aczkolwiek do najbardziej popularnych należą starocie i antyki. Kompletowanie takiego zaplecza trwa bardzo długo, dlatego na sam początek polecam Wam używanie produktów wykorzystanych w potrawie i różnych tkanin, które dużo szybciej się magazynuje ;)
Polecam obejrzeć blogi: What Katie ate, V.K.Rees, call me cupcake oraz ciut skromniejszy w akcesoria Drizzle & Dip.

główne cechy:
1. Elementy dominujące: akcesoria budujące nastrój
2. Światło: kontrastowe lub/i rozproszone
3. Nastrój zdjęć: mocno wyczuwalny nastrój, w zależności od użytych akcesoriów
4. Stylizacja: bogata w akcesoria, styl wiejski, barokowy, romantyczny, itp (w zależności od użytych akcesoriów)
6. Charakterystyka teł: kamień, drewno, mosiądz, stal, aluminium, naturalne tkaniny, itp.A Jaki styl jest Waszym ulubionym? :)


16 komentarzy:

 1. Oj mój to dark, zdecydowanie, ale w twoim wykonaniu każdy mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 2. wszystkie sa interesujace i maja cos w sobie, ja sama ostatnio sie zakochalam w jasnej fotografii a la canelle et vanille choc minimalistyczna i nastrojowa tez ma swoj urok.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja chyba nie umiem obiektywnie ocenić swojego stylu :D Gadżetów nie mam dużo, więc wystylizować bardzo nie wystylizuję... ale staram się chyba iść w kierunku bright i minimalizmu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkie fotografie są piękne. Niestety ja mam dwie lewe ręce do fotografii, a raczej jedno i drugie oko lewe :) Choć to pięknie i łatwo brzmi w Twoim wydaniu, wykonanie jest trudne. Cóż, będę się uczyła:)
  Ściskam Ilona

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy wpis. Mi się wydaje, że chyba zahaczyłam o wszystkie wymienione style w którymś momencie, ale obecnie najbliższe mi są zdjęcia ciemne i gra światła i cienia :) Mam też zamiar zgłębić fotografię reklamową/produktową na specjalnym kursie :D

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo ciekawy post, dzięki! Na pewno się przyda :) Zdjęcia są piękne :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wkońcu, super:) Dzięki za post. I czekamy na kolejne, ja ze swojej strony na pewno liczę na coś o kompozycji:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Twoje zdjęcia wszystkie są świetne, niezależnie od stylu!

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuję ślicznie za miłe komentarze :)
  Buziaki :)

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja lubię skrajnie różne: 5 i 7 :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Fajny wpis :) Nawet nie wiedziałam że takowe podziały są. Czegoś się zatem dziś nauczyłam i pewnie teraz rozpoczną się tety :)

  OdpowiedzUsuń
 12. A ja w zależności od humoru lubię różne style i ciągle szukam swojego, charakterystycznego ;-) Bardzo ciekawe zestawienie :-D

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja nie mogę się zdecydować, chyba nie mam swojego stylu. Zawsze staram się pokazać potrawę, bo to ona jest najważniejsza, oddać jej styl, nastrój - dlatego moje zdjęcia są takie różne. Poza tym fotografuję tak, jak pozwala mi światło za oknem. Ciekawy wpis, pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo fajny wpis i systematyzacja wiedzy. Bardzo przydatne! Ja dopiero rozpoczynam blogową przygodę, z kuchnią się znamy od lat, ale jeśli chodzi o fotografię to jestem totalnym amatorem i znalazłam to jako największe wyzwanie. Miło, że są takie blogi jak ten, które pozwalają te zagadnienia przybliżyć :) Wszystkie style mi się podobają, ale myślę, że najtrudniejszy jest nastrojowy. Często go widzę na blogach, niestety łatwo tu przekroczyć granicę naturalności, kończąc po prostu na kiczu.

  OdpowiedzUsuń
 15. Piękne zdjęcia!

  An@Mari
  www.anamarisworld.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń